Посуд

Від династії Тан до Бахматюка: шукаємо коріння

Від династії Тан до Бахматюка: шукаємо коріння

Ця стаття – лише маленька частина усієї історії, чиє коріння сягає дуже глибоко, і не всі деталі нам відомі.

Ця стаття – спроба зрозуміти понад тисячолітню історію однієї технології виготовлення кераміки, яка збереглась до наших днів.

Ця стаття  – бажання показати, наскільки ця техніка давня, унікальна, який шлях вона пройшла і скільки поколінь гончарів говорять через неї.

Ця стаття – наша спільна подорож через століття, імперії, взаємні впливи та експерименти.

Китай

Ми почнемо з Китаю, а саме з династії Тан (618-907 рр. н.е.). У період її правління китайські гончарі досягли значних успіхів у виробництві кераміки – вони використовували каолін та покривали вироби фарбами та свинцевою глазур’ю, що стало базою для подальшого розвитку усієї китайської кераміки.

Санкай. Кераміка династії Тан, 618-907 рр. н.е. China Online Museum

Загалом, кераміку періоду династії Тан можна поділити на дві категорії – санкай та кераміка для щоденного використання. Поділ, звісно, дуже умовний, адже майстри того періоду часто експериментували з формами та матеріалами.

Cанкай (кит.  三彩, оригінально звучить як «сан-цай», дослівно назва перекладається “три кольори”) характерний використанням трьох основних кольорів – жовтого, зеленого та білого (хоча митці того періоду іноді додавали до цієї палітри синій, коричневий, фіолетовий і т.д.). Матеріалами були каолін (глина, з якої робили форму виробу, вона давала білий фон для кераміки), фарби-глазурі (оксид міді  – зелений, оксид заліза – жовтий, оксид марганцю – коричневий), свинцева глазур. Санкай відноситься до кераміки táo – тобто тої, що випалена при температурі 950-1200℃.

Санкай. Кераміка династії Тан, 618-907 рр. н.е. China Online Museum

У техніці санкай робили вази, посуд, фігури, глечики і т.д., це були дорогі та рідкісні вироби для заможних жителів Китаю, за деякими даними – їх робили навіть для імператорських гробниць.

Санкай почали досліджувати лише в кінці 19 століття (під час будівництва залізниці Longhai була знайдена гробниця періоду династії Тан, де знаходились керамічні вироби санкай, деякі з робіт потрапили на антикварний ринок і були оцінені експертами, що дало поштовх для подальшого дослідження). До речі, на Заході цю кераміку іноді називали «яйця-та-шпинат» через її традиційні кольори.

Санкай. Кераміка династії Тан, 618-907 рр. н.е. China Online Museum

Кераміка для щоденного використання зазвичай була однотонна – наприклад, біла або коричнева. Ці роботи, мінімалістичні та монохромні, стали основою для кераміки династії Сун (960-1279 рр), яку називають однією з найбільш знакових для Китаю, адже тоді гончарі почали структурувати увесь попередній досвід. Як розповідає Джесіка Чанг (спеціаліст з китайської кераміки та предметів мистецтва у Christie’s), існували цілі словники печей, глазур та форм – “Якщо вид глазурі не відповідав формі, виробу не робили”. Багато експертів відзначають високу якість та міцність цієї кераміки, а деякі з виробів зараз оцінюються в більш, ніж мільйон доларів.

Рідкісна ваза періоду династії Сун (1127-1279 рр.), висота 21 см. Оцінюється в 80,000-120,000$, Christie’s Auctions

Аббасидський халіфат

Коротка історична довідка:

«Аббасидський халіфат — ісламська феодальна теократична держава, що існувала з 750 по 1258 рік. Отримала свою назву від династії халіфів з родини Аббасидів. Халіфат називають також Багдадським за назвою його столиці, міста Багдад. До його складу входили території сучасних арабських країн Азії, Іран (до початку 9 ст.), південна частина Середньої Азії, Єгипет, а також Північна Африка (до 9 ст.). Як самостійна держава Аббасидський халіфат існував до 945 року, коли його завоювали Буїди, що панували там до завоювання Багдаду сельджуками у 1055 році.»  Вікіпедія

Кераміка періоду Аббасидів – це тема для окремої (і дуже великої) статті. Хочеться охопити усі її види та техніки, але тоді ця стаття перетвориться на маленьку енциклопедію, тому я хочу сконцентруватись на кількох важливих для нас моментах.

Іран, Нішапур, 9-10 століття, The Metropolitan Museum of Art

Археологічні розкопки доводять, що кераміку династії Тан експортували до Західної Азії, а саме до Аббасидського халіфату, де місцеві гончарі спробували її відтворити. Проблема полягала в тому, що в них не було каоліну, який давав білий фон виробу, до того ж китайці не були схильними ділитись своїми секретами виробництва.

Аббасидські майстри знайшли власних вихід – змішували свинцеву глазур з оксидом олова, що давало непрозорий білий фон керамічним виробам, або покривали виріб шаром світлої рідкої глини. Далі почалися експерименти з формами та кольорами – жовтим, коричневим, зеленим, а також – синім. Хоч китайським  майстрам вже був відомий синій колір (кобальт), проте широкого використання він тоді не отримав. Тому, коли «біло-синя» кераміка аббасидів була привезена в Китай, тамтешні майстри почали активно експериментувати з кобальтом, і як результат – славнозвісна біло-блакитна китайська порцеляна.

Проте, немає достовірних даних, чи експортували до Західної Азії кераміку санкай. Це питання досі залишається відкритим і однозначної відповіді немає, адже роботи ісламських митців ІХ століття дуже схожі на роботи китайців. Деякі дослідники схиляються до думки, що саме китайський санкай дав поштовх для виникнення техніки sgraffito, інші вважають, що це особистий винахід ісламських гончарів.

Sgraffito. ІХ-ХІІІ століття

“Sgraffito (або sgraffiato) – це керамічний виріб, покритий шаром рідкої глини, зазвичай білої, який покриває тіло виробу, зроблене з червоної глини. Малюнок вирізається, поки виріб ще сирий, через білий шар глини, таким чином в прорізаних лініях видно темне тло виробу. Після першого випалу червона глина набуває цегляного кольору, має грубу, не надто міцну структуру. Далі його покривають фарбами, такими як оксид міді (зелений колір), заліза (жовтий) та марганцю (коричневий, проте у гуцульській кераміці для коричневого кольору використовується рідка червона глина – прим. перекладача). Коли фарби нанесено, виріб покривають свинцевою глазур’ю і випалюють вдруге. Глазур під час випалу стає прозорою, через неї видно малюнок” Доріс Беренс-Абусейф, “The Arts of the Mamluks in Egypt and Syria: Evolution and Impact” (авторський переклад).

Щоб краще зрозуміти, про що йдеться, перегляньте наше відео про процес виготовлення косівської кераміки – технологія та сама:

 

 

Sgraffito з Кіпру, Guzelyurt Museum

До визначення, що ж таке sgraffito, як слушно відзначає Доріс Беренс-Абусейф, треба підходити обережно. Дехто помилково називає sgraffito будь-яку кераміку, яка має «прорізаний», «вирізаний» малюнок. Тому Беренс-Абусейф наголошує, sgraffito – це коли малюнок вирізають через шар шлікеру. Саме тому ранню єгипетську кераміку більшість вчених вважають однією з основ для створення цієї техніки, але не відносять до неї (хоча питання залишається спірним).

Саме у «вирізанні» малюнку головна відмінність техніки sgraffito. До цього кольори наносились пензликом, також виріб могли обмакнути в фарбі або нанести її бризками (це помітно на кераміці династії Тан). Вирізання по глині дозволило зробити малюнок чіткішим, рельєфним. Така виразність дозволила відтворювати складніші зображення.

Іран, 10-11 ст., Freer and the Sackler (Smithsonian) Museums.

У ІХ-ХI столітті техніка sgraffito починає активно розвиватись, особливо Ірані та Персії, в період правління династії Буїдів (932-1055 рр., Західна Персія та Ірак) та династії Саманідів (819-999 рр. Середня Азія). Центрами виробництва кераміки стають Нішапур, Басра, Зенджан, Ґаррус (сучасне місто Біджар), Амол, Сарі, Самарканд, Керман. Потім ця кераміка отримує широке поширення за династії Мамелюків та Сельджуків (1037-1194 рр).  Домінують зелені, жовті та коричневі кольори, основними формами є миски, тарілки, глечики. Малюнки різні – рослинні та геометричні орнаменти, тварини (зазвичай птахи), людські фігури.

 

 

Сельджуцька кераміка 12-13 ст., Sotheby’s
Іран, Нішапур, 10 ст., The Metropolitan Museum of Art
Іран, Нішапур

У ХІІ-ХІІІ столітті техніка sgraffito поширюється на Сирію, Кіпр та Візантійську Імперію.

«В той час Сирія була серцем великої мережі обміну між християнським Заходом, Візантією та мусульманським світом, і в період правління династії Аюбідів (ХІІ-ХІІІ століття – прим. перекладача) країна була частково окупована хрестоносцями, особливо місто Антіохія (1098–1298 рр.) та Єрусалим (1099–1187 рр.). Саме там зустрілись впливи цих культур, що відобразилось на техніці sgraffito. (…) Мотиви були християнськими та мусульманськими, вони займали центральну частину серед ринку керамічних виробів. Техніка та стиль були настільки схожими, що було важко точно визначити, з яких гончарних майстерень вони пішли – християнських чи мусульманських» . “Sgraffiato(авторський переклад)

Сирія, 13 ст.
Сирія, 12-13 ст. Freer and the Sackler (Smithsonian) Museums.
Сирія, 12-13 ст.

В той же час техніка sgraffito розвивається на Кіпрі, який був однією з важливих торгових точок в Середземномор’ї. Скоріше за все, її сюди привезли сирійські та іранські майстри. Деякі з виробів, знайдені на Кіпрі, виглядають майже ідентично до робіт, знайдених в Аль-Міні та Ірані.

Кіпр, 12-13 ст., Guzelyurt Museum
Кіпр, 13-16 ст.
Кіпр

 

Кіпр, 14 ст.
Кіпр, 13-14 ст., Victoria and Albert Museum

Особливе поширення техніка sgraffito набула у Візантійській імперії. Вважають, що візантійське  sgraffito має мусульманське коріння:

«…Обидва методи оздоблення в візантійській кераміці були ісламського походження, натхненні коштовними металевими виробами. Візантійські гончарі також використовували декоративні мотиви ісламського світу. Деякі з них (наприклад, птахи чи так звані «Куфічні» написи) нагадували sgraffito Уаре з Ірану та Сирії. Це не дивно, адже торгівля керамікою була інтернаціональною в середні віки. Контакти між Візантією та ісламським світом були близькими, у Візантійській імперії навіть існували ісламські общини. Окрім того, на розкопках в Греції (Коринф), в Криму (Херсонес) і на Кіпрі (Нікосія) знайдені різні керамічні вироби ісламського походження» Sgraffito – Byzantium (авторський переклад).

Ось, до речі, перші згадки, як sgraffito могло потрапити на територію України.

Візантійське sgraffito, Bonhams
Візантія, 14 ст., National Gallery of Art

Sgraffito. ХІІІ-XVIІІ століття

В ХІІІ-XVI столітті sgraffito розвивається в Італії, особливо в Падуї та Венеції. Спочатку кераміка в цій техніці була доволі груба, її робили як дешевший аналог майоліки. Проте в XV столітті вироби стали більш довершеними, майстри почали більше уваги приділяти малюнкам та формі. Кольори залишаються тими ж – зелений, жовтий, коричневий. Окрім рослинних мотивів та тварин з’являються також зображення людей.

Північна Італія, 16 ст., Christie’s Auctions
Італія, середина 15 ст.
Італія, середина 15 ст.,  Louvre Museum

 

В XVI-XVII столітті долина Арно була найбільшим виробником sgraffito в Італії, кераміка звідти експортувалась в багато країн – Єгипет, Туреччину, Францію, Іспанію, Англію, Голандію, і навіть Америку.

З XVI століття техніка поширюється в Німеччині (Баварія), а також у Франції (Бове). Далі, починаються експерименти з кольорами та матеріалами, і в ХІХ-ХХ столітті митці Арт-Нуво використовують цю техніку для оздобрення будинків.

Франція, Бове, 1550-1600 рр., Stichting Het Nederlandse Gebruiksvoorwerp

 

Франція, Бове, 1550-1600 рр., Stichting Het Nederlandse Gebruiksvoorwerp

Переглянути Американське sgraffito можете на сайті Sotheby’s

 

Україна, XVIII-XXI ст. Гуцульська та сокальська кераміка

Дзбан. Кінець ХІХ ст., с.Пістинь. Витяг та світлини з альбому “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть”, Львів 2012. Музей Івана Гончара

З XIX століття у районі Косова, Кутів, Пістиня та Коломиї з’являється гуцульська кераміка, яка технологічно відповідає sgraffito – вибір покривають шаром білої глини, по якому потім вирізають малюнок, кольори ті ж – зелений, жовтий, коричневий та білий.  Особливої популярності кераміка набула в період творчості Олекси Бахматюка – його вироби експонували на багатьох міжнародних виставках, їх високо оцінив Франц-Йосиф І. Серед відомих митців, які розвивали гуцульську кераміку також варто виділити Івана Баранюка, вчителя О.Бахматюка, та Петра Кошака.

 

Свічники. 1840-1850-ті рр. м.Косів. Витяг та світлини з альбому “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть”, Львів 2012. Музей Івана Гончара

 

Горнята, кін. ХІХ ст. Витяг та світлини з альбому “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть”, Львів 2012. Музей Івана Гончара
Банька. Друга пол. ХІХ ст. с.Пістинь. Витяг та світлини з альбому “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть”, Львів 2012. Музей Івана Гончара

 

У Сокалі (Львівська обл.) кераміка з аналогічною технелогією виготовлення датується серединою ХІХ ст. Одним з найвідоміших майстрів сокальської кераміки був Василь Шостпалець (1836-1879 рр.). Оздоблення косівської та сокальської кераміки у чомусь схоже, проте на сокальській кераміці частіше можна зустріти птахів, великі квіти, а також написи. 

Глиняні двійнята або як їх ще називають близнята чи двояки. Майстер: Василь Шостопалець. Музей Івана Гончара

На жаль, зараз важко відстежити, як сюди потрапила ця техніка, досліджень такого плану проведено мало. Можливо це вплив Візантійської імперії, можливо – європейської культури, можливо – це власний доробок гуцульських та сокальських майстрів. На той час на території Прикарпаття не перше століття виготовляли кераміку, про що говорять археологічні знахідки, проте саме ця кераміка, “гуцульське sgraffito” з’явилось в середині  XVIIІ століття, і простежити його витоки поки не вдається. Важко навіть відстежити усю історію sgraffito, адже часто натикаєшся на взаємні впливи митців з різних країн, проте перехоплює подих і від відомих фактів. 

Кахлі. І.Баранюк. 1840-і рр. м. Косів. Витяг та світлини з альбому “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть”, Львів 2012. Музей Івана Гончара

Ця техніка мала безліч варіацій у багатьох країнах, проте недарма експерти вважають sgraffito однією з найскладніших у виконанні. Ви можете повторити лінії пензлика, форму, але ці унікальні, вирізані лінії повторити дуже важко – рука майстра ніколи не пройде тим самим шляхом. А от розтікання зеленої та жовтої фарби та цек  – це процеси, які не може передбачити навіть  гончар. Фарба розтікається в печі, при високій температурі, і повторити це розтікання просто неможливо.

Макітра. Ігор та Тереза Троць, 2017 р.

Зараз сучасні технології дозволяють використовувати спеціальні, безпечні матеріали для виготовлення будь-якої вжиткової кераміки, не тільки sgraffito. Проте вона, як на мене, залишається однією з «живих» технологій – кожен виріб sgraffito ексклюзивний, кожен вимагає багато часу та умінь для його виготовлення. Щоб у повній мірі це зрозуміти, варто хоч раз потримати в руках такий виріб – відчути увесь рельєф малюнку та форми, намацати усі вигини та округлості, залишенні руками майстра.

Святковий сервіз, Ігор та Христина Троць, 2017 р.

 

Технологія, що починає свою історію з ІХ століття (а можливо й раніше, якщо починати відлік від династії Тан), і зараз приносить тепло та затишок в будинки та квартири. І ми раді, що тут, в Україні, ця техніка знайшла своє, унікальне втілення.

 

P.S. Мета цієї статті – розповісти читачеві, не знайомому з професійною термінологією, захопливу історію цієї кераміки. Хочеться, звісно, розповісти куди більше – і про Єгипет, і про інші техніки ісламської кераміки, які впливали на sgraffito, і про китайську кераміку, чия історія захоплює подих, і про європейські техніки. Але  такий об’єм інформації в одній статті зіб’є читача з пантелику термінами, датами та історичним контекстом (проте, я щиро сподіваюсь написати матеріал, який охопить більш широкий обсяг даних). Я не будую теорій і не берусь однозначно щось стверджувати – в даному випадку, кераміка говорить сама за себе. 

Автор: Тереза Троць

Даний матеріал є інтелектуальною власністю автора. Копіювання, чи використання матеріалів тексту без згоди автора є порушенням авторських прав згідно Статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Іншими словами, спитайте дозволу на використання матеріалу, я ж не кусаюсь. 

Бібліографія:

Jane A. Barlow, Diane L.Bolger, Barbara Kling «Cypriot Ceramics: Reading the Prehistoric Record»
Professor Dr. Sitare Turan Bakir, Mimar Sinan University, Department of Traditional Turkish Arts «THE ART OF TURKISH TILES AND CERAMICS»
Mehmet Özel, Director General of Fine Arts, Ministry of Culture «SELJUK TILES AND CERAMICS»
Elena Basso, Former Andrew W. Mellon Fellow, Department of Scientific Research «Unravelling the Hidden Production History of Sgraffito Ware from Nishapur»
Smithsonian’s Museums of Asian Arts «Earthenware, Ceramics and Tiles at the Smithsonian Museum»
Venetia Porter «Metalwork and Material Culture in the Islamic World: Art, Craft and Text»
Metropolitan Museum of Art (New York, N.Y.), Maryam Ekhtiar «Masterpieces from the Department of Islamic Art in the Metropolitan Museum»
Doris Behrens-Abouseif «The Arts of the Mamluks in Egypt and Syria: Evolution and Impact»
Farida Mohamedali, Islamic Art and Architectural Historian, SOAS Alumna «Ceramic Arts of the Islamic World»
Firouzeh Mirrazavi «Art of Pottery in Iran»
Sgraffito – Byzantium
Jessica Hallett «The Abbasid Reception of Chinese Ceramics»
Jessica Hallett «From Basra to Canton. Trade and innovation in the Abbasid period»
Charles K. Wilkinson «Nishapur. Pottery of the early Islamic period»
Tang Dynasty Ceramics
Sancai
Collecting Guide: Song ceramics
Sgraffiato
Sgraffiato
Marilyn Jenkins-Madina, Metropolitan Museum of Art «Raqqa Revisited: Ceramics of Ayyubid Syria»

Галина Івашків “Василь Шостопалець і Кераміка Сокаля”  

Галина Івашків, Тарас Лозинський “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть” 

 

У статті використані фото з Freer and the Sackler (Smithsonian) Museums, China Online Museum, Christie’s Auctions, Guzelyurt Museum, St. Barnabus Museum, Museum of Islamic Art, The Metropolitan Museum of Art, Victoria and Albert Museum, Museum Boijmans Van Beuningen, Islamic World of Art, Музей Івана Гончара, книга “Мальована кераміка Косова і Пістиня ХІХ – початку ХХ століть” 
Кераміка Марокко

Кераміка Марокко – царство геометрії та кольору

Кераміка Марокко – царство геометрії та кольору

 

Мистецтво та ремесла Марокко не можуть залишити байдужим. Динамічні, яскраві, складні орнаменти живуть своїм, особливим життям не лише на кераміці, а й на дереві, тканинах, килимах, прикрасах та багатьох інших предметах побуту. Марокко втілює собою увесь шарм стилю бохо, який перебував на піку популярності в кінці шістдесятих (та й досі впевнено тримає свої позиції).

Насичені марокканські мотиви – моя давня слабкість, нарівні з кельтськими переплетеннями. І де ж, як не в кераміці, можна побачити усе розмаїття орнаментів та кольорів?

 • Марокканські керамічні вази, сучасні вироби. Тут добре видно кольорове різноманіття виробів

Та почну я, вже традиційно, з коротенької «довідкової» інформації, яка допоможе повніше зрозуміти марокканське мистецтво.

За свою довгу історію Марокко був завойований, окупований, перебував під протекторатом, був провінцією і, взагалі, постійно перебував у вирі різних історичних подій. Свій слід тут залишили бербери (власне, це корінна етнічна група Північної Африки, жила тут приблизно з 8 тис. до н.е.), римляни, вандали, вестготи, візантійці, у VII ст.  відбулося ісламське завоювання, також значний вплив справили іспанці та французи.

Чому я завжди пишу про ці завоювання, так це тому, що вони завжди привносили щось нове у культуру та мистецтво країни, і Марокко – чудовий тому приклад.

Кераміку тут виготовляли ще до нашої ери – переважно посуд або предмети побуту. Усе найцікавіше (у контексті статті) відбувається після ісламського завоювання 670 року. Це справило значний вплив на усю культуру та життя Марокко, а особливо на кераміку – гончарство почало швидко та якісно розвиватись. За деякими даними, на початку XIII ст. лише у місті Фес нараховувалось 188 гончарних майстерень, де виготовляли монохромні, поліхромні, глазуровані на неглазуровані вироби.

Найвідомішими гончарними осередками по праву вважають Фес та Сафі. У різні періоди поруч з ними своє місце займали Мекнес та Марракеш.

Першим було місто Фес – одне з найстаріших міст Марокко та перший і найбільший гончарний центр (цю позицію місто зберігає і досі). Найбільшої популярності місто отримало завдяки біло-блакитній кераміці, яка прийшла сюди разом з ісламськими традиціями (а до ісламської культури вона прийшла з Китаю, про що я вже писала раніше). У свій час французи назвали її Bleu de Fez – під цим ім’ям вона згодом стала популярною у Європі.

 • Антикварна керамічна ваза, виготовлена в місті Фес. Поєднання кераміки та металу

Марокканська біло-блакитна кераміка помітно виділяється на фоні інших – у той час, коли китайські майстри (а за ними й ісламські) усе більше звертались до пишних рослинних та квіткових орнаментів, сюжетів з життя та тварин, марокканці вражали продуманою та складною геометрією. Ці орнаменти збережуться на довгі століття і стануть візиткою марокканських традиційних ремесел.

Дуже швидко до кольорової палітри додалося більше кольорів – зелений, жовтий, коричневий, фіолетовий, червоний – та з’явилось більше напрямків у стилістиці виробів. Окреме місце посіли вироби у зелено-жовтій (так-так, моїй улюбленій) кольоровій гаммі, свою нішу також зайняли вироби, повністю залиті одним кольором, поверх якого коричневою або чорною фарбою промальовували орнамент.

Кераміка Марокко зазнає значного впливу від різних культур, але зберігає свою неповторну індивідуальність – зокрема, завдяки орнаменту.

Щодо технології, то вироби проходять два випали, а глину для кераміки використовують різну – на території Марокко можна знайти червону і жовту глину. Звісно, глазурованою кольоровою керамікою усе не обмежується – часто зустрічається неглазурована та глазурована теракотова кераміка та теракотова орнаментована кераміка. Найчастіше, теракотовим робили посуд для щоденного використання.

Ще однією родзинкою марокканської кераміки, про яку мені не терпиться розповісти, є таджин.

Таджин (або тажин) – традиційна страва з м’яса та овочів, популярна у Марокко та Тунісі. Також таджином називають спеціальний керамічний посуд для приготування цієї страви, який має високу конічну кришку.

Саму страву готують по-різному. У Марокко кладуть великі шматки м’яса та овочів, сухофрукти, мед, спеції, а в Тунісі страва більше схожа до омлету – м’ясо ріжуть дрібно, додають квасолю, нут чи картоплю, довго тушкують, а потім додають спеції та яйця, і запікають усе до хрусткої скоринки. Так чи інакше, страва в таджині готується кілька годин на малому вогні.

 • Керамічний таджин, виготовленний у місті Фес. 20 століття. Кераміка та метал (1stdibs)

Керамічні марокканські таджини бувають найрізноманітнішими – від звичайних теракотових до вишуканих орнаментованих посудин, обкованих тонким металевим мереживом. До речі, це ще одна особливість кераміки Марокко – поєднання металу та кераміки. Зокрема, заслуговують увагу керамічні вази затягнуті в металеве обрамлення, наче в мережевий корсет. Особливо дорогі вироби ще й інкрустували коштовним та напівкоштовним камінням. Сама ідея, ймовірно, також взята від ісламських майстрів.

Заслуговує на окрему увагу керамічна марокканська плитка – зелліж (Zellige), але якщо я почну про неї розповідати, то цей текст вийде ще більшим (ніж він вже є), тому залишимо це для наступної статті, а тут я залишу відео, на якому детально описаний увсесь клопіткий процес створення цієї плитки.

Автор: Тереза Троць 

Корисні сайти:

1stdibs E-Mosaik

Ceramics and Pottery Arts and Resources

кераміка

Турецька кераміка – Ізник, Кютаг’я, Чанаккале

Турецька кераміка – Ізник, Кютаг’я, Чанаккале

Продовжуючи тему різних стилів та технологій у кераміці, сьогодні хочеться поговорити про турецьку кераміку ХVI-XIX століть. Зробимо такий собі  стрибк у просторі і часі від індіанських гончарів минулого століття до кераміки Османської імперії.

Звісно, в одній статті охопити усе її різноманіття неможливо, тому я обрала три найцікавіші міста-осередки, де з ХІІІ століття і до наших днів створюють кераміку. У певний період там виготовляли кераміку, яка мала у собі багато від мого улюбленого сграфіто – я додала побільше фото, щоб Ви могли порівняти. 

З середини XV століття найвідомішим центром виробництва кераміки в Османській імперії було місто Ізник. Саме тут до кінця XVII століття виготовляли біло-блакитні тарілки та вази – ісламські аналоги китайської порцеляни.

У зв’язку з тим, що місцеві гончарі не мали білої глини (з якої роблять порцеляну Піднебесної), їм доводилось шукати альтернативні шляхи аби отримати білий фон. Зокрема, глину змішували з фрітою (дрібне скло), іноді додавали порошок кварцу і вже тоді покривали глазур’ю на основі олова, щоб досягти непрозорого білого фону. Цей метод почали використовувати в Іраку у ІХ, потім – в Єгипті та Середземномор’ї. У XV-XVI ст. в місті Ізник його вдосконалили, щоб досягти максимально прозорої глазурі, під яку наносили синю фарбу (кобальт).

На малюнках можна побачити гармонійне поєднання традиційних ісламських та китайських елементів. З XVI століття стиль орнаменту трохи міняється – майстри усе частіше відходили від геометричного малюнку (характерного для ісламського мистецтва) до пишних квіткових мотивів, притаманних китайській порцеляні. В той самий час до основної кольорової гамми почали додавати нові кольори – червоний, зелений, жовтий.
Ізник був головним гончарним осередком практично до кінця XVII століття та дав поштовх до розвитку багатьом іншим містам Османської імперії. Про два з них мені хочеться згадати окремо, адже їхня кераміка надзвичайно мене цікавить.

Що особливого: тут виробляли найкращу біло-блакитну ісламську кераміку, поєднуючи ісламські та китайські мотиви. Роботи з міста Ізник слугували зразком для гончарів по всій імперії. 

 • Кераміка міста Ізник, 16 століття. Музей Бенакі, Афіни, Греція
  Кераміка міста Ізник, 16 століття. Музей Бенакі, Афіни, Греція

З XVI століття невеликим, але дуже продуктивним осередком виробництва кераміки стало місто Кютаг’я. Кераміку тут виготовляли вже давно, адже околиці міста багаті на глину, проте вироби XVII-XVIII ст. є найвідомішими. До речі, кераміку там роблять до сьогодні – з кінця XIX століття місцеву гончарну традицію активно розвивають та підтримують.

Кютаг’я було куди меншим за Ізник і знаходилось далі від столиці, проте кераміка з цього містечка видається мені куди цікавішою. У 1428 році місто приєднали до Османської імперії і в цей період там оселилась велика група вірменських християн, які перенесли християнські мотиви та сюжети на кераміку. Саме на виробах з Кютаг’ї поєднуються зелений, жовтий, коричневий та блакитний колір.

Особливої уваги заслуговують дві тарілки – з зображенням апостолів та святого Михаїла. Стилістичний стиль зображення, композиція та сюжети тарілок цікаві та продумані.

Що особливого: кольорова палітра така сама або дуже схожа до сграфіто IX-XIII століть, хоча є суттєві відмінності в технології (на відміну від сграфіто, тут контури малюнку не прорізаються, а обводяться темною фарбою). На виробах однаково часто зустрічаються ісламські та християнські мотиви. Особливо цікавими є роботи XVIII-XIX століть.

 • Тарілка з зображенням 12 апостолів, Кютаг'я, XVIII століття. Музей Бенакі, Афіни, Греція.
  Тарілка з зображенням 12 апостолів, Кютаг'я, XVIII століття. Музей Бенакі, Афіни, Греція.

Вироби Чанаккале теж беруть свій початок від кераміки міста Ізник, але по стилю сильно від нього відрізняються. Найбільш цікаві роботи були створенні протягом XIX-XX століття. Кольорова палітра ближча до Кютаг’ї – тут часто зустрічається зелений, жовтий, червоний колір, але головною особливістю залишається форма. Віртуозні, витончені пляшки та вази з акуратно виліпленими ручками та міфічні, загадкові фігури тварин – ось що привернуло мою увагу з самого початку. Дивлячись на деякі роботи я ледь не сплутала їх керамічними фігурами династії Тан, а коли придивилась – зрозуміла, що схожі форми зустрічала досить часто навіть у роботах українських гончарів.

Що особливого: виліплені деталі виробів, фігури-пляшки тварин та міфічних істот XIX століття. Кольори такі ж як на роботах з Кютаг’ї, зелений зустрічається навіть частіше.

 • Кераміка Чанаккале, ХІХ ст. Приватна колекція, Афіни, Греція.
  Кераміка Чанаккале, ХІХ ст. Приватна колекція, Афіни, Греція.

Ісламська кераміка ніколи не залишала мене байдужою – у мене особлива любов до пишних, прекрасно скомпонованих орнаментів та сладних композицій. Хоч на тогочасних майстрів величезний вплив справила китайська культура, та все ж особливий східний ритм живе у кожній майстерно зробленій тарілці. Ізник, чия кераміка стояла в палацах вельмож, Кютаг’я, яка перейняла та розвинула стиль попередників у новому напрямку, та Чанаккале, чию кераміку відносять до народного мистецтва – ці міста справили великий вплив на подальший розвиток кераміки на території сучасної Туреччини та Середземномор’я. 

У статті використані фото з ресурсу CERAMOPOLIS 

Автор: Тереза Троць 

Марія Мартінез

Індіанська кераміка Сан-Ільдефонсо та Санта-Клари Пуебло. Марія Мартінез

Індіанська кераміка Сан-Ільдефонсо та Санта-Клари Пуебло. Марія Мартінез

Ми продовжуємо серію заміток про традиційні кераміки різних народів – вже встигли поговорити про Китай та познайомити Вас з індіанською керамікою племені Акома, яке відноситься до культурної групи Пуебло. Тема індіанської кераміки так мене зацікавила, що я продовжую її, і сьогодні – про кераміку індіанців Сан-Ільдефонсо та Санта-Клари Пуебло, а також легендарну майстриню Марію Мартінез.

Марія Мартінез

Почнемо з короткої довідки:

Сан-Ільдефонсо Пуебло був створений близько 1300 н.е. і є переписною місцевістю в окрузі Санта-Фе, штат Нью-Мексико, США, і держано визнаним племенем. Пуебло самоврядне і є частиною Міської статистичної агломерації Санта-Фе, Нью-Мексико. Населення становило 524 за переписом у 2010 році, у 2012 році 1524, а за даними Міністерства внутрішніх справ до 2012 року було зареєстровано 628 членів племені. Сан Ільдефонсо Пуебло є членом Восьми Північних Пуебло.
Санта-Клара Пуебло – це поселення, є переписною місцевістю в окрузі Ріо-Арріба, Нью-Мексико, Сполучені Штати. За переписом 2000 року населення нараховувало 980 осіб. Санта-Клара Пуебло був створений близько 1550 року.

Сан-Ільдефонсо Пуебло, штат Нью-Мексико, США
Санта-Клара Пуебло, штат Нью-Мексико, США

У цих двох поселеннях індіанці створюють два види кераміки – монохромну чорну та червону. Найбільш популярною і складною у виконанні є чорна кераміка – спочатку її робили у Санта-Кларі з 1600-х років, проте технологія була втрачена. Протягом 1908 року Едгар Лі Хьюлетт, професор археології та засновник і директор Музею Нью-Мексико в Санта-Фе, знайшов зразки чорної (або її ще називають чорна-по-чорному) кераміки на археологічних розкопках. Він зацікавився цими черепками та вирішив знайти майстра, котрий зміг би відтворити технологію та зробити кілька робіт для його музею.

Susan Romero
Сучасна червона кераміка Санта-Клари. Автор: Susan Romero
Erik Fender San Ildefonso Tall Black on Black Vase
Erik Fender Extra Large Ripple Mouth Vase

Йому порадили звернутись до Марії Мартінез (нар. 1881 року) з Сан-Ільдефонсо – на той момент її вважали найвправнішою майстринею серед усіх.

Марія Мартінез
Марія Мартінез

Вона навчилась гончарити у своєї тітки (маминої сестри), потім передала свої знання родичам. Саме так і почалась їхня співпраця – за підтримки професора Хьюлетта Мартінез змогла відтворити технологію чорної кераміки і стала живою легендою серед гончарів Пуебло. Експериментуючи з глиною, методами та температурою випалу, вона разом зі своїм чоловіком Джуліаном почала нову епоху в кераміці Пуебло. Робота у сім’ї була поділена між ними – Марія робила форму виробу, покривала шлікером, затирала, контролювала випал, Джуліан – розписував роботи та допомагав з підготовкою випалу.

Джуліан та Марія Мартінез

А тепер давайте про найцікавіше – магію самого процесу.

Марія Мартінез

Усе починається з пошуку глини, яку можна знайти в околицях Сан-Ільдефонсо Пуебло. Марія Мартінез спочатку кидала на землю освячене зерно у жертву Великому Духу, і тільки потім починала набирати глину. Вона говорила, що не може просто прийти і взяти її – потрібно спитати дозволу у Великого Духу, усі індіанці так роблять, бо вірять у працю в гармонії з природою. Глини беруть рівно стільки, скільки потрібно для поточних цілей – її не заготовлюють з запасом.


Спочатку набирається суха червона глина та блакитний пісок (вулканічний попіл). Вдома майстри просіюють їх, потім рівні частини глини та піску змішуються, додається вода – тут потрібно бути дуже уважним, щоб дати не замало і не забагато води. Глину перемішують та добряче переминають, потім – залишають на кілька днів перемотаною в тканину.

Настає час робити форму – індіанці раніше не використовували гончарне коло (ними послуговуються деякі сучасні гончарі, проте більшість тримається автентичної техніки). Форма вази чи тарілки робиться вручну, як це робили наші предки тисячі років тому, до винайдення гончарного кола. Спочатку шматок глини розкатують в млинець та кладуть на спеціальну форму – випалений шматок глини, схожий на тарілку, який слугує підтримкою для дна майбутнього виробу. Глину добре до нього притискають, а краї трохи піднімають, починаючи формувати виріб. Далі шматки глини розкатують в тонкі ковбаски і починають ліпити до країв, постійно зволожуючи, загладжуючи та поступово піднімаючи стінки. Готовий виріб ще раз загладжують, щоб позбутись нерівностей чи слідів.

Марія Мартінез за роботою. Створення форми виробу


Після цього виріб має повністю висохнути. Далі на нього наносять шлікер (рідка червона глина), у 4-5 шарів. Поки шлікер не висох, беруть гладкий річковий камінь і починають акуратно терти ним по глині – це дає той блискучий ефект, який виглядає наче глазур, проте якраз глазурі індіанці не використовували взагалі.

Коли виріб повністю затертий, його починають декорувати – береться знову той самий шлікер та пензлик з юки і поверх блискучої, затертої поверхні наносяться лінії малюнку. Після випалу ці лінії будуть матовими.

Цей метод – використання шлікеру для малюнку – характерний саме для кераміки Сан-Ільдефонсо Пуебло. В Санта-Кларі Пуебло малюнок вирізається по глині, як у техніці сграфіто.

Ваза, Сан-Ільдефонсо. Автор: Марія Мартінез
Ваза, Санта-Клара. Автор: Linda Tafoya

Повністю висушені вироби готові до випалу і тут починається ціла містерія. Випал має проходити зранку, у безвітряний, погожий день. Сама піч не стаціонарна, її будують навколо виробів. Спочатку, на певному підвищені, ставляться металеві пластини та решітка, під яку складають дрова – сухий кедр – а на неї ставлять кераміку, догори дном. Вироби мають стояти на відстані один від одного, щоб не торкатись стінками. Далі вироби з усіх боків, куполом, щільно обкладаються великими шматками металу.

Залишають невеликі отвори для вентиляції, які в процесі випалу то відкривають, то закривають. Далі, поверх металевих пластин, викладають висушені шматки коров’ячого гною. Їх розташовують таким чином, щоб вони не торкались виробів. Вся суть в тому, щоб глиняні вироби були в гарячій печі і в жодному разі не контактували з прямим полум’ям чи висушеним гноєм.

Піч готова і кедрові дрова підпалюють – починається випал, на даному етапі основна ціль – досягти певної температури. Оскільки раніше в індіанців не було відповідних приладів для вимірювання такої високої температури, то вони на око визначали, коли випал треба завершувати. На початку 1920-х років, майстри думали, що випалюють кераміку на температурі приблизно 800 градусів за Фаренгейтом, проте дослідники виявили, що реальна температура куди більша – 1200-1400 градусів за Фаренгейтом.


Коли температура досягнута, потрібно потушити вогонь – якщо на цьому етапі він продовжить горіти, то кераміка набуде червоно-коричневого кольору. Щоб вогонь потух, гарячу піч зверху повністю засипають сухим кінським гноєм – тоді всередині пічки різко знижується рівень кисню, що, власне, і надає кераміці чорного кольору. Цей процес займає близько трьох годин постійної роботи біля печі.

Далі піч залишають майже на добу, щоб вона охолонула. На наступний день її починають акуратно розбирати – згрібають гній, підіймають металеві пластини та нарешті дістають готову кераміку.

Марія Мартінез дістає готові вироби з саморобної печі


Увесь процес виробництва по такій автентичній технології займає до кількох місяців – без жодної гарантії на успішний результат. На багатьох етапах – особливо під час випалу – є ризики зіпсувати, проґавити, недо/перепалити і т.д. Багато з цих робіт знаходяться у приватних колекціях або музеях – особливо роботи Марії Мартінез.

Кераміка Санта-Клари та Сан-Ільдефонсо

Подивитись та придбати сучасні вироби у цьому стилі можна на сайтах  Andrea Fisher Fine Pottery, ShumakolowaCulturalPatinaCameron Trading Post. 

У статті використані кадри з документального фільму Maria Martinez: Indian Pottery of San Ildefonso (Documentary, 1972, VHS)

Автор тексту : Тереза Троць

Acoma pottery

Кераміка племені Акома

Кераміка племені Акома

Acoma potteryАкома – індіанське плем’я, яке відноситься до культурної групи пуебло. Живуть на території однойменного поселення, в штаті Нью-Мексико, США.
Саме поселення Акома знаходиться на високому схилі, через що його часто називають Небесним Містом (Sky Sity). З 1150 р. Акома Пуебло завоював репутацію найстарішої постійно заселеної громади в Північній Америці. Станом на 2005 рік плем’я нараховує 4819 членів.

 

Акома, 1974 рік, джерело: Living travel
Акома, 1974 рік, джерело: Living travel
Акома, 1974 рік, джерело: Living travel
Акома, 1974 рік, джерело: Living travel

Пуебло – група індіанських племен, майже кожне плем’я має свою характерну техніку або стиль у кераміці. Кераміка Акома найпопулярніша серед них та виникла близько 1000 років тому.

 

Кераміка Акома
Фото: Adam Reichardt Джерело: Exhibition : Acoma Pottery

 

Кераміка Акома характерна чорними та оранжевими малюнками на білому фоні. Іноді зустрічаються виняткові поліхромні вироби, де використано до п’яти кольорів. Глину добувають в околицях поселення, її особливий склад дозволяє майстрам робити вироби з дуже тонкими стінками – майже як у китайській порцеляні. Традиційно вироби робляться та розписуються вручну, так само вручну робляться фарби для кераміки. Зокрема, для чорної фарби використовували особливий вид шпинату, який перетирається та проходить спеціальну обробку, а пензлі робили з шипів юки (один з видів агави). Проте сучасні майстри часто користуються готовими матеріалами та прес-формами, економлячи час та енергію.

Кераміка Акома
Поліхромна ваза, 1880-ті роки Джерело: Art Institute of Chicago

Орнаменти зазвичай геометричні, також можна зустріти стилізовані зображення тварин, Громового Птаха, веселки, дощу, хмар і т.д. Тема погоди, зокрема води й дощу, досить поширена у мистецтві пуебло.

 

Кераміка Акома
Ваза, автор: Люсі Левіс Джерело: Andrea Fisher Fine Pottery

 

Гончар після випалу перевіряє кожен виріб – кладе його на одну руку, а іншою легенько б’є по стінці. Якщо чується дзвінкий звук – виріб цілий і може йти на продаж, якщо ж звук глухий – виріб має тріщину чи дефекти. До речі, таким методом перевіряють свої роботи багато гончарів по усьому світі. Вироби, які не пройшли перевірки, викидають, або розбивають на шматки – потім їх розтирають в порошок та додають до глини, щоб майбутні вироби були міцнішими.

Кераміка Акома
Фото: Edward S. Curtis’s ‘The North American Indian’ Джерело:  Exhibition : Acoma Pottery

Кераміка Акома зараз набула популярності, в самому поселені більша частина жителів займається саме гончарством. Випалювати цю кераміку потрібно лише раз, тому сам процес виготовлення займає кілька днів. В основному, сучасні майстри продовжують справу своїх предків, використовують характерні елементи, форми та стиль загалом. На сайті PuebloDirect.com можна знайти роботи сучасних майстрів, а на  CulturalPatina – антикварні та вінтажні вироби.

Також раджу переглянути: 

Автор тексту: Тереза Троць

 

 

Порцеляна

Легенда криваво-червоної порцеляни

Легенда криваво-червоної порцеляни

Це переклад чудової статті про червону підполив’яну кераміку Jihong “Легенда криваво червоної порцеляни”, опублікованої на ресурсі China Culture

Підполив’яна червона порцеляна помітно відрізняється від інших стилів китайсько кераміки своїм яскравим, живим і насиченим кольором. У традиційній китайській культурі червоний колір означає радість, щастя та удачу. Таке поєднання форми та змісту зробило червону підполив’яну порцеляну дуже популярною і попит завжди перевищував пропозицію.

Тарілка Jihong, період правління Юаньчжана I, династія Мін

“Якщо ви хочете стати банкротом, почніть робити червону порцеляну” – це популярний вислів серед виробників кераміки, тому що цей вид порцеляни є дуже важким та недешевим у виготовленні. Дорогі матеріали та складна техніка глазурування є двома основними перешкодами у її виробництві. Під час випалювання цієї порцеляни надзвичайно важливо контролювати температуру та час, щоб порцеляна не тріснула та не змінила свого кольору.

Через екстремальні труднощі у виробництві, технологія виготовлення цієї порцеляни була втрачена, і відродилась зовсім недавно, завдяки сучасним технологіям.

Походження червоної підполив’яної порцеляни

Червона порцеляна була винайдена завдяки щасливій випадковості. За часів династії Тан (618-907 рр), бронза широко використовувалась в майстернях Чанша для надання порцеляні зеленого кольору, і випадково було виявлено, що різні теператури випалу можуть зробити колір червоним.

Порцеляна Jihong, династія Цін

Технологія виробицтва була восконалена за часів династіх Сун (960-1279 рр), коли велика кількість червоної порцеляни була виготовлена у печі  Jun, в провінції Хенань. Проте майтри досі не мали достатньо навиків, тому часто виходили інші кольри поряд з червоним або й замість нього.

За часів династії Юань (1271-1368), майстри почали активніше виробляти червону підполив’яну порцеляну в Цзіндечжені, провінція Цзянсі, відомому, як китайська столиця кераміки. За правління Юнле у період династії Мін (1368-1644 рр), майстерність гончарів значно покращилась, а червоний колір став яскравішим.

Пізніше порцеляну Jihong почали робити для жертовних церемоній. Ji означає приносити в жертву і hong означає червоний. Jihong з Цзіндечженю перевершила усю попередню порцеляну як в блиску, так і в кольорі. Коштовні каміння, такі як корал, агат, нефрит, перли і золото іноді додавали до оздоблення цих виробів.

Легенда про червону порцеляну Jihong

Було надзвичайно важнко виробляти цей вид порцеляни, і шанси на успіх були дуже малими. Успішне виробництво червоної порцеляни демонструє інтелект та самовідданість людей, які працювали в Цзіндечжені.

Популярна місцева легенда говорить, що навіть їх кров була принесена в жертву для цієї справи. Згідно розповіді, імператор Сюань Цзун за часів династії Мін (1368-1644) хотів використати червону порцеляну, у ритуалах поклоніння богу сонця, і видав імператорський указ, згідно якого майстри Цзіндечженю мусили виготовити ритуальні предмети. Після багатьох спроб, майстри так і не змогли зробити червнону порцеляну, і були покарані та кинуті до в’язниці, їм погрожували смертю, якщо вони не виконають бажання імератора.

Куілан, дочка старого майстра, була дуже засмучена, коли її батько потрапив до в’язниці. Розгнівана цією несправедливістю, вони кинулась у гарачу піч. Через два дні працівники відкрили піч і дуже здивувались, побачивши, що порцеляна всередині була криваво червоною. Люди вважали, ніби кров Куілан зробила порцеляну такою яскраво-червоною, що й дало їй назву Jihong.

Порцеляна лише для імераторів

Наступні імератори також бажали володіти коштовною червоною порцеляною, яку, за легедною, так важно зробити. З більш ніж десяти тисяч виробів у музеї кераміки Цзіндечженю є тільки десять виробів Jihong, та менше ста виробів – у музеях по всьому світі.

Покоління майстрів Цзіндечженю  намагались виробляти цю порцеляну, але протягом наступних кількох сотень років порцеляну Jihong так і незмогли успішно відтворити. З часів династії Мін, коли вперше була виготовлення червона порцеляна, майстри робили численні спроби виготовити її, але результати не були настільки ж хорошими.

В імператорських майстернях кераміки були дуже високі стандарти якості. Порцеляна, витовлена там, проходила суворий процес відбору. Вироби, які його не пройшли, розбивали або закопували, тому що прості люди не мали права використовувати їх.

У 1982 році була випадково знайдена древня імераторська майстерня, в якій виявили багато шматків червоної порцеляни. Археологи побачили, що багато шматків складаються у цілі вироби. Виглядало, що порцеляна була розбита навмисно. Детальніший огляд показав відсутність явних дефектів, деякі з шматків були зроблені дуже майстерно і зберегли свій насичений колір навіть після сотень років.

Відродження червоної порцеляни Jihong

Західні вчені досліджували хімічний склад цієї порцеляни у 19 столітті, але спроба відтворити її провалилась.

У 1950-х роках у Цзіндечжені був створений центр для виробництва кольорової подполив’яної кераміки, куди запросили досвідчених майстрів, щоб дослідити різні методи випалу високоякісної порцеляни, в тому числі і Jihong.

Хоча в Цзіндечжені керамічна промисловість існувала протягом тисяч років, формула червоної підполив’яної порцеляни завжди була секром, що передававля лише між членами сім’ї. Удача та досвід також грають важливу роль у виробництві такої рідкісної кераміки, як Jihong .

Після наполегливих спроб, дослідники нарешті могли зробити кілька якісних виробів Jihong, які були такими ж красивими, як і древня порцеляна. Вироби були зроблені в традиціних печах і для їх виготовлення довелось спалити 35 тонн дерева.

У 1986 році дослідники в Цзіндечжені  намагались виготовити порцеляну у сучасній печі, з використанням газу, але вона вийшла чорною. Після деяких коригувань формули глазурі, вони нарешті отримали червону підполив’яну порцеляну.

В ході своїх експериментів, дослідники також з’ясували, чому древній червоний підполив’яний посуд, пляшки, миски і тарілки були не вище 40 см. Досягти червоного кольору можна тільки в межах певної температури, з різницею температур не більше ніж на п’ять градусів за Цельсієм. Але в традиційних печах температура падала на десять градусів через кожен метр від джерела тепла.

Сучасні газові печі мають відносно стабільну температуру, і з їх допомогою Цзіндечженський майстер нарешті зробив три вази красиві червоні підполив’яні вази висотою 62 см, , які були подаровані Японським та Турецьким главам уряду.

Інша підполив’яна червона порцеляна, яка може витримувати дуже високі температури, була нещодавно виготовлена в провінції Хунань. Її колір і якість така ж, як у порцеляни Jihong, тож загадкова древня технологія відроджується. Ця нова порцеляна отримала назву “Китайська червона порцеляна”.

Автор: Jeff

Власник: Урядова організація China Culture

Оригінал статті: “The legend of blood red porcelain” 

Перекладач: Тереза Троць

Дозвіл на переклад отримано. 

Кераміка династії Юань та династії Мін

Кераміка династії Юань та династії Мін

Династію Юань (1271-1368 рр) куратори China Online Museum називають «перехідним періодом у розвитку китайської порцеляни». Справді, кераміка того часу зберегла в собі багато від кераміки династії Сун, проте одразу помітно якого розвитку набула підполив’яна біло-блакитна порцеляна. Китайці вже мали досвід роботи з кобальтом, ще з часів династії Тан, але широке поширення  він отримав кілька століть по тому. Кераміка династії Юань характерна не лише блакитним, але й червоним кольором, рідше зустрічається зелений.

Кераміка династії Юань (1271-1368 рр). China Online Museum
Кераміка династії Юань (1271-1368 рр). China Online Museum
Кераміка династії Юань (1271-1368 рр). China Online Museum

Основою для порцеляни був каолін – біла глина, на яку наносили фарби (наприклад, кобальт), а потім покривали глазур’ю. Далі виріб випалювали на високій температурі (близько 1250-1400 ℃)

Окремої уваги заслуговує порцеляна shufu, яку виготовляли у Дзіндечжені – «порцеляновій столиці» країни, де кераміку виготовляли приблизно з першого століття нашої ери. Порцеляна shufu – це масивні вироби, покриті непрозорою, білою, майже матовою глазур’ю. Пізніше технологію виготовлення цієї кераміки удосконалили – так з’явилась порцеляна Dehua, яку виготовляють з часів династії Мін і до сьогодні.

Тарілка Shufu, Династія Юань, Chinese-Antique-Porcelain.com
Shufu, 14 століття

У 1368 році до влади приходить династія Мін (1368-1644 рр). Це період активного розвитку китайської порцеляни – не лише біло-блакитної, але й кольорової. Форми та розпис виробів стають довершеними та більш продуманими. У малюнках того часу зустрічаються арабські мотиви – наслідок активних контактів між Сходом і Заходом, які сприяли обміну культурними цінностями. В період правління династії Мін майстри відкрили багато нових напрямків у кераміці – наприклад jihong (червона, зазвичай монохромна кераміка), doucai (кольорова або біло-блакитна порцеляна, на якій частину малюнку наносили під глазур, а частину – на глазур), wucai (або «п’ять кольорів» – для цієї порцеляни використовували зелений, червоний, жовтий та блакитний кольори на білому фоні), jiaohuang (монохромна жовта порцеляна).  

Кераміка династії Мін (1368-1644 рр). China Online Museum
Кераміка династії Мін (1368-1644 рр). China Online Museum
Кераміка династії Мін (1368-1644 рр), wucai. China Online Museum
Кераміка династії Мін (1368-1644 рр), jiaohuang. China Online Museum
Кераміка династії Мін (1368-1644 рр). China Online Museum

Текст: Тереза Троць 

У статті використані матеріали з: 

Yuan Dynasty Ceramics

Ming Dynasty Ceramics

Yuan Dynasty Ceramics

Кераміка династії Сун

Кераміка династії Сун

Кераміку періоду династії Сун (960-1279 рр) називають однією з найбільш знакових для Китаю. На той час Китай вже міг похизуватись значними здобутками у виготовленні кераміки, проте саме в цей період майстри структурували увесь попередній досвід. Як розповідає Джесіка Чанг (спеціаліст з китайської кераміки та предметів мистецтва у Christie’s), існували цілі словники печей, глазурей та форм – “Якщо вид глазурі не відповідав формі, значить виробу не робили”.

Виріб з майстерні Ru, династія Сун (1127-1279 рр.) (Photos from WeChat MP: ArtAsia艺术亚洲) 

 

Кераміка династії Сун досить мінімалістична, стриманіша в кольорах, ніж кераміка династії Тан (про яку ми вже писали тут), проте більш довершена у формі та стилі. Майстри частіше експериментували з глазур’ю, добиваючись неповторних кольорів та градацій, самому малюнку приділялось менше уваги. Багато експертів відзначають високу якість та міцність цієї кераміки, вона стала основою для розвитку славнозвісної китайської біло-блакитної порцеляни.

Ваза, династія Сун (1127-1279 рр.) (Photos from WeChat MP: ArtAsia艺术亚洲)

Особливо цінуються роботи зроблені в майстернях (або “печах”)  Ru, Guan, Ge, Ding та Jun – п’яти основних та найвідоміших осередках виробництва кераміки у Китаї на той період. Найбільш цінною і рідкісною вважають кераміку з майстерні Ru – деякі вироби оцінюють в кілька мільйонів доларів.

Рідкісна чайна піала, династія Сун (1127-1279 рр.) Діаметр 12,2 см. Оцінюється в 1,500,000$ – 2,500,000$ (CHRISTIE’S)

Маленькою особливістю цієї кераміки є авторські знаки – деякі з робіт династії Сун (а також багато робіт з династії Дінь) мають авторські марки, проте іноді такими знаками є не зумисні відбитки пальців майстра. Як відзначає Дж. Чанг, сучасні копії та підробки позбавленні таких унікальних деталей.

У статті використані матеріали з:

Collecting Guide: Song ceramics

Song Dynasty Ceramics

Song Dynasty Ceramics